Maltepe AB Faaliyetleri

Avrupalı küçük gazeteciler Maltepe'de "Zaman Gazetesi"
 
Avrupa Birliği projesi kapsamında altı ayrı ülkeden Türkiye'ye gelen küçük gazeteciler. Türk kültürüyle tanıştı ve halk oyunlarını izledi. 
 
Avrupa Birliği Komisyonu Yaşam Boyu Öğrenme Programı Comenius Okul Ortakları Projesi kapsamında gerçekleştirilen ve Türkiye ile İtalya, İspanya, Fransa, Romanya, Polonya, Litvanya'dan gelen öğrencilerin katıldığı projenin Türkiye ayağı. Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde başladı. Konferansa, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç başta olmak üzere, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, projenin Türkiye koordinatörlüğü görevini yürüten Emine-İbrahim Pekin Ortaokulu Müdürü Hüseyin Arslan ve koordinatör öğretmen Vedat Hazen ile Zeynep Babacan, öğrenciler ve altı ülkenin temsilcileri katıldı.
 
Yedi dilde "hoş geldiniz" pankartlarıyla karşılanan yabancı konuklar ve öğrencilere "Avrupa Kaleydoskopu: Küçük Gazeteciler Avrupa'da" adlı projenin Türkiye koordinatörü Vedat Hazen tarafından bilgilendirme yapıldı. Panel öncesi bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, "Yaşları küçük, ufukları büyük genç meslektaşlarımı Maltepe'de ağırlamanın büyük onurunu yaşıyorum. İnsanların doğru haber alma özgürlüğü, sizlerin mürekkeplerinden damlayan satırlarla, çektiğiniz fotoğraflarla anlam buluyor." şeklinde konuştu. Avrupa'nın birçok ülkesinde, Bosna'daki iç savaşta ve Afganistan'da bulunarak savaşları takip ettiğini küçük gazetecilerle paylaşma imkânı bulan Kılıç, "Birçok savaşı takip ettim. Acıları gördüm. Doğru haber aktarmaya çalıştım. Ben bu mesleğin iyiliğini, güzelliğini ve onurunu yaşadım. Buraya gelen sizler, Türkiye'deki küçük gazeteci meslektaşlarınızla yarına köprüler kuruyorsunuz. Anadolu hümanizminin harmanlandığı, Yunusların, Hacı Bektaş-ı Velilerin yetiştiği bu memlekette harmanlanıyorsunuz. Bu ülkenin çocuklarının rehberi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Çünkü en büyük öğretmenimiz olan ulu önderimiz. 'Yurtta barış, dünyada barış' demiştir." dedi. Bu duygularla sizlere son söz olarak şunu söylemek istiyorum, bir gün profesyonel gazeteci olursanız, kaleminizi asla satmayın." dedi. Projenin Romanya koordinatörü Aure Berusca, projenin İtalya. İspanya, Litvanya, Fransa. Polonya ayakları hakkında bilgi vererek, "Türk kültürünü tanımak gerçekten çok güzel. Öğrencilerimiz geleli çok kısa zaman oldu ama çok önemli ve güzel şeyler öğrendiler. Biz büyük bir keyif aldık." diye konuştu. 

 
Küçük gazeteciler meslektaşlarıyla buluştu
 
Avrupa Birliği Komisyonu Yaşam Boyu Öğrenme Programı Comenius Okul Ortakları Projesi kapsamında gerçekleştirilen ve altı ülkeden öğrencilerin katıldığı “Avrupa Kaleydoskopu: Küçük Gazeteciler Avrupa’da” adlı proje kapsamında Maltepe'de ağırlanan öğretmen ve öğrenciler, gazeteci meslektaşlarıyla kahvaltıda buluştu 
 
Maltepe Belediyesi'nin düzenlediği kahvaltıya, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ekber Asker, “Küçük Gazeteciler Avrupa’da” projesinin Türkiye Koordinatörü Emine-İbrahim Pekin Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, İtalya, İspanya, Fransa, Romanya, Polonya ve Litvanya’dan gelen öğretmenler ve öğrenciler ile yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı. Kahvaltıda bir konuşma yapan Başkan Yardımcısı Ali Ekber Asker, “Hepinize Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın saygı ve sevgilerini iletiyorum. Avrupa’nın dört bir yanından gelen çok kıymetli misafirlerimiz, konuklarımız ve değerli basın mensuplarımız, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklenen bu önemli projeye, biz de bir nebze olsun katkı sağladığımız için çok mutluyuz. Özellikle Emine-İbrahim Pekin Ortaokulu yönetimine, gerek böyle bir proje hazırladıkları, gerek toplumları aydınlattıkları, gerekse topluma ışık tutan gazetecilik mesleğini ele aldıkları için teşekkür ediyorum. Biz de Maltepe Belediyesi olarak daima sizlerin yanında olup keyifle bu desteği sizlere vereceğiz” dedi.
 
BASIN ORDUSU TAKİP ETTİ
 
Konuşma sonrası Asker, ülkelerin proje koordinatörlerine Maltepe Belediyesi adına plaket sundu ve çeşitli hediyeler takdim etti. Proje koordinatörleri de Maltepe Belediyesi’nin organizasyonlarından oldukça etkilendiklerini ifade ederek, Asker’e, kendi ülkelerinin yöresel figürlerini içeren çeşitli hediyeler verdiler. Ayrıca Maltepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü tarafından da katılımcılara sertifika verildi. Plaket takdimi sırasında küçük gazetecilerin, yanlarındaki fotoğraf makineleriyle en iyi kareyi yakalamak için birbirleriyle yarışması, renkli görüntülerin ortaya çıkarttı. Tören adeta bir basın ordusu tarafından kare kare fotoğraflandı. Tören sonrasında küçük gazeteciler, gazeteci büyükleriyle hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi. (16.10.2014)


 
 

İspanyol heyet Maltepe’de

Başkan Ali Kılıç: "Kültürlere açık bir ilçe olacağız" 
 
İspanya’nın Villafranca de los Barros Belediyesi’nden bir heyet, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 
İki belediye arasındaki kültür, sanat, eğitim, sağlık ve diğer alanlarla ilgili karşılıklı işbirliğini geliştirmek için ziyarete gelen heyet, Maltepe Belediyesi’nin ilgili birimlerinde ve ilçede incelemelerde bulunarak, nasıl bir çalışma gerçekleştirebileceklerini belirleyecek. 
 
"BURASI SİZİN EVİNİZ"
 
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Türkiye-İspanya arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi noktasında bir araya gelmelerinin önemine dikkat çekti. Kılıç, inançların, aşkların, kültürlerin, imparatorlukların başkenti İstanbul’a, bundan tam 550 yıl önce İspanya’dan gelen birçok insanın burada kendini bulduğunu ve bir parçası haline geldiğini anımsattı.
 
“Büyük devrimler küçük adımlarla başlar. Tarihi dostluklarında bu tür ilişkilerle başlayacağını düşünüyorum” diyen Kılıç, “Sizleri burada ağırlamaktan mutluluk duydum. Burası gerçekten sizin eviniz. Daha önce Maltepe Kaymakamımızla da bir araya gelip değerlendirmelerde bulunduk.  Maltepe Beşçeşmeler’de 'İspanyol Kültür Haftası' yapmayı planlıyoruz.  Diğer kültürlere açık bir Maltepe olacak” dedi.
 
İŞBİRLİĞİ YAPILACAK
 
Villafranca de los Barros Belediye Başkan Yardımcısı Joaquin Rodriguez Soler de, Belediye Başkanları’nın selamlarını Başkan Ali Kılıç’a ileterek, "Burada olmaktan çok mutlu olduk. Çalışmaların iki belediye içinde faydalı olmasını diliyoruz" dedi. Belediyenin Eğitim,  Bölgesel Sağlık ve Tüketici Konsey Üyesi Ramirez Delgado ise Maltepe’nin çok büyük ve yaşayan bir ilçe olduğuna işaret ederek, “Böyle bir ilçeyle işbirliği içinde olmanın, bizim içinde büyük faydası olacağını düşünüyoruz. Gerekli incelemelerde bulunarak, ne yapacağımıza karar vermek istiyoruz” diye konuştu.
 
Görüşmenin ardından Villafranca de los Barros Belediyesi heyeti adına Başkan Yardımcısı Joaquin Rodriguez Soler, Başkan Kılıç’a şehirlerini tanıtan hediyelerini takdim etti. (25.08.2014)