Kardeş Şehirler ÇİN

ÇİN MALTEPE'YE GELİYOR
 
Maltepe ile Anqing kenti kardeş oluyor 
 
Maltepe Belediyesi, Çin’in Anqing kentiyle kardeş kent olmaya hazırlanıyor. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Çin Halk Cumhuriyeti Anqing Belediye Başkanı Wei Xiaoming, Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolos Yardımcısı Ding Xianog ve beraberindeki iş adamlarından oluşan heyeti kabul etti.
 
Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi (TSKM) binasında bulunan Başkanlık makamında konuklarını kabul eden Kılıç, Maltepe ile ilgili önemli projelerinden biri olan “Maltepe Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi Projesi”nden bahsederek, “İlk aşamada kültürel ve sanatsal konularda işbirliği içine girebiliriz. Bir hafta Çin mutfağından yemekler sergilenebilir. Bunun için Beşçeşmeler gibi mekânlarımız var. Diğer zaman dilimlerinde kültürel etkinlikler yapılabilir. Bizim de Fazıl Say gibi değerlerimiz var. Çin’e giderek bu değerlerimizi tanıtma imkânı bulmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
“KÜÇÜK ADIMLARLA BÜYÜK İŞLER”
 
İlerleyen aylarda Anqing kentine bir gezi düzenleyeceklerini de belirten Kılıç, “Başkanımızın ziyaretinden büyük bir memnuniyet duydum. Maltepe’yi farklı kültürlere açmak istiyoruz. Daha önce İspanya, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve İran’daki birkaç kentle, kardeş şehir olduk. Çin ekonomisi büyük bir ilerleme kaydediyor. Bu bakımdan ilerleyen zamanlarda Anqing ile de kardeş şehir olmayı planlıyoruz. Küçük adımlar atacağız ama büyük işler yapacağız. Böylece sadece Maltepe değil, bütün Türkiye bundan faydalanacak” dedi. Başkonsolosluk yetkilileri ve belediye heyeti de, Maltepe’nin dinamik ve değişime açık bir kent olduğunu belirterek, Maltepe’yi hayranlıkla takip ettiklerini belirttiler. Konuk belediye başkanı, şehrin ekonomik, sosyal ve kültürel durumu hakkında bilgi verdi ve işbirliğini geliştirmeye dönük adımlar atacaklarının altını çizdi.
 
İYİ NİYET BELGESİ İMZALANDI
 
Yapılan görüşmeler sonrası, TSKM’yi konuklarına gezdiren Başkan Kılıç, Çin heyetine  kütüphane, sergi salonları, tiyatro salonları, Dinozor Müzesi, Nazım Hikmet Salonu, Efe Boz Çocuk Dünyası Salonu hakkında bilgi verdikten sonra, Çin heyetiyle, Maltepe Belediyesi arasında kültürlerarası dayanışmanın artırılması, kültürel işbirliğinin geliştirilip iyileştirilmesi için bir iyi niyet belgesi imzalandı. Öte yandan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç konuklarına vazo ve Türk lokumu hediye etti. Konuk heyette, misafirperverliğinden ötürü Kılıç’a, Anqing’i ve şehirde yer alan opera binasını tanıtan broşür ile ebru sanatıyla yapılmış lale çiçeği resmi hediye etti. (22.09.2014)

 
 
 
Changning – Maltepe Kardeşlik Anlaşması
 
Maltepe Belediyesi Çin temasları sırasında, Şangay bölgesinde bulunan ve fuar merkezine ev sahipliği yapan 800 bin nüfuslu Changning Belediyesi ile kardeş şehir oldu. İmza törenine Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Changning Belediye Başkanı Xie Feng, Türkiye’nin Şangay Başkonsolosu Özcan Şahin, Maltepe Belediye Meclis üyeleri ile Changning Belediyesi yetkilileri katıldı. (04.06.2015)
 
 
 
 

 

Huai’an Belediyesi Maltepe Ziyareti
 
Çin Halk Cumhuriyeti’nin Huai’an Belediye Başkanı Qu Futian, karşılıklı işbirliği protokolü imzalamak amacıyla, yanındaki kalabalık bir heyetle beraber Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı ziyaret etti.
Görüşmede Huai’an Belediye Başkan Yardımcısı Chen Tao, Huai’an Organize Sanayi Bölgesi İdari Müdürü Liu Xuejun,  Huai’an Belediyesi Tarım Komitesi Müdürü Zhang Jincheng, Maltepe Belediyesi Başkan Yardımcıları Leyla Ünver ve Nesimi Yaşar ile çok sayıda yetkili hazır bulundu ve iki belediye arasında karşılıklı işbirliği protokolü imzalandı. (01.06.2015)
 
 
 
Maltepe -Taizhou arasında “iyi niyet” anlaşması imzalandı
 
Çin’in önemli liman kentlerinden biri olan 3 bin yıllık, Taizhou kenti Belediyesi ile Maltepe Belediyesi arasında iyi niyet anlaşması imzalandı.
Çin’in Taizhou Belediyesi’nden gelen bir heyet, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı makamında ziyaret etti. Görüşmeye Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları Canan Döner ve Haydar Genç ile Taizhou Belediyesi Organizasyon Müdürlüğü Direktörü Cai Yongbo, Taizhou Belediyesi Başkan Yardımcısı Wang Jianmin, Taizhou Belediyesi Okul Müdürü Zhu Jiyuan, Taizhou Liman ve Ulaştırma Yönetim Bürosu Direktörü Zhou Jianye, Luqiao Bölgesi Parti Komitesi Organizasyon Büro Direktörü Yang Jian ve Taizhou Dış İlişkiler Ofis Tercümanı Fang Ruoqi katıldı.   (13.11.2015)