Münih’ten Maltepe’ye

Emekli oldu, Maltepe’ye fahri danışmanlık yapacak. 
 
30 Mart’ta Maltepe Belediye Başkanı seçilen Ali Kılıç’a fahri danışmanlık yapacak olan Münih eski Belediye Başkanı Christian Ude’nin odası da hazır.
 
Almanya’nın Münih kentinde 23 yıl belediye başkanlığı yapan ve Münih’i yaşanılabilir kentler sıralamasında üst sıralara taşıyan 66 yasındaki Christian Ude, yerel yöneticilik alanındaki tecrübesini İstanbul Maltepe’ye taşıyor. 30 Mart’ta CHP’den Maltepe Belediye Başkanı seçilen Ali Kılıç’a fahri Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler danışmanlığı yapacak olan Ude, kentsel dönüşüm ve çevre konularındaki deneyimlerini de paylaşacak. Ude, uzun yıllar belediye başkanlığı yapmasının sırrını, “Seçimden önce ve seçimden sonra verdiğimiz vaatleri, sözleri yerine getirmek” seklinde açıkladı. Esi ile birlikte Maltepe’ye gelen Ude, Ali Kılıç ile 32 yıl öncesine dayanan dostluğunun nasıl başladığını, Kılıç’ın tercümanlığıyla söyle anlattı:
 
42 YILLIK TANIŞIKLIK
 
“1972 yılına dönelim: Almanya’da isçi olarak çalışan, Pülümür’ün Kaymaktepe köyünden Kamer Kılıç’ın
bazı davalarını takip ediyordum. Dost olduk. Kamer Kılıç beni Munzur Dağları’nda kurt avına davet etti. Bir arkadaşımla Tunceli’ye gittik. Köyde iki hafta konuk olduk. Bu geziyi hiç unutamam. 1972 yılındaki ziyaretimde, insanların sıcaklığını ve dostluğunu görünce avcılığı bıraktım o zaman. Köyde o zaman sarısın bir çocuk vardı, ilkokul ikiye gidiyordu, onu kucağıma alıp sevmiştim. Bu çocuk, sonradan Münih’te Türk-Alman Dostluk Federasyonu Başkanlığı yapacak Ali Kılıç’tı. Kılıç ailesi üç kuşaktır dostumdur.”
Maltepe’nin sokaklarını Ali Kılıç’la birlikte dolasan Ude, bir belediye başkanının herkesi kucaklaması gerektiğini söyledi. “Tecrübemle, birikimimle buradaki çalışma sisteminin önünü açmak, katkı sunmak için geliyorum” diyen Ude, söyle devam etti:
 
TRAFİK VE KONUT SORUNU
 
“İstanbul herkesin imrenerek baktığı, tarihi olan, kentsel dokusu olan bir kent. O anlamda çabuk büyüyor. Böyle bir şehir ya da şehirlerde hiçbir belediye başkanının ya da yerel yöneticinin cebinde bir reçete olmaz. Bir trafik sorun var İstanbul’da. Bir de sürekli gelişen bir yer, konut sorunu var. Trafik sorununun yönünü belirlersek, burada metro, tramvay gibi toplu tasım araçlarındaki çalışmayı teşvik etmek ve geliştirmek lazım. Konut sorununda da sosyal konut projelerini teşvik etmek lazım. Yani belediyenin de isin içinde yer aldığı, vatandaşa maliyetinin çok düşük olduğu, çok cüzi miktarlarla kar amaçlı yapmadığımız bir şey olmalı. Çünkü belediye konut yaparak para kazanmıyor, biz ihtiyaç sahiplerine sosyal konutlar projesini hayata geçirecek destek sunarız diye düşünüyorum. Bu iki konu benim için önemli.”
 
HÜMANİZM ODAKLI
 
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da, “Ude uzun yıllardır dostum. Bu danışmanlık hizmetini Türk-Alman ilişkilerinin güçlendirilmesi bakımından da önemsiyorum. Maltepe’ye Avrupa vizyonu kazandırmak ve Ude’nin hümanist anlayışıyla Anadolu hümanizmini birleştirmek istiyorum. Christian Ude benim için bir örnek model. Çünkü yerel bir siyasetçinin, yerel bir belediye başkanının nasıl insana yakın olabileceğini, dokunabileceğini gösteriyor. İste avukat kendisi, avukatlığını yapabildi, aynı zamanda bir aktivist kendisi, kabare sanatçısı, tiyatroda sahnelere çıkıyor. Örneğin önceki gün birlikte iftar yemeğinde birlikte yemek dağıttık ve iftar yaptık” diye konuştu.
 
Alman gazeteleri de yazdı
 
Alman Süddeutsche Zeitung gazetesi, Christian Ude’nin Münih kentinden uzun yıllar tanıdığı gazeteci dostu Ali Kılıç’a danışmanlık hizmeti vereceğini yazdı. Haberde “Ude için ilçe belediye başkanlığı demek büyükşehir belediye başkanlığı demek. O nedenle sorumluluğu daha fazla” yorumuna da yer verildi.