Kardeş Şehirler İRAN

MALTEPE'YE “NUR” DOĞUYOR
 
Maltepe Belediyesi, oğlunun katilini ipten alan İranlı annenin yaşadığı Nur şehri ile kardeş şehir oluyor 
 
İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu Mohsen Mortazaeifar'e nezaket ziyaretinde bulunan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, İran'ın Mazenderan Eyaleti’nin Nur şehriyle, Maltepe’nin kardeş şehir olması ile ilgili fikir alışverişinde bulundu. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleştirilen görüşmede; karşılıklı işbirliği, Maltepe’deki kültürel çalışmalar, İran kültürü ve Türkiye-İran ilişkileri ele alındı.
 
Cağoloğlu'nda bulunan tarihi başkonsolosluk binasında gerçekleştirilen görüşmede, Başkonsolos Mortazaeifar’a kültürel projelerini de anlatmak imkânı bulan Kılıç, "Öncelikle diplomat olarak ilişkilerimize çok büyük katkılar sunuyorsunuz. Aynı coğrafyayı paylaşmak bir yana aynı kültürü ve aynı inancı da paylaşıyoruz. Uzun yıllar gazetecilik yaptım, Batı’yı biliyorum, sizlere ve inançlarınıza yönelik olumsuz tutumlarını da gördüm. Ülkenize ilgili önyargılar ülkemizde bazı vakıfların kültürel çalışmaları ve artık sizlerin de katkısıyla giderek aşılıyor. Bu kapsamda bilgi kirliliğini önlemek için, kültürel ziyaretler, karşılıklı işbirliği ve diyalog kapısının sürekli açık bırakılması oldukça önemli. Biz de bunu baz alarak, oğlunun katilini affeden İranlı anneye ‘Yılın Annesi Ödülü’nü verdik. Tabi ki en başta bunu insanlığımızın bir gereği olarak yaptık, bu oldukça önemli bir gelişmeydi. Türk-İran ilişkilerinin ve dostluğunun sadece merkezi siyasette kalmamasını, yerel siyasete ve yönetimlere de aktarılması gerektiğini düşünerek kültürel işbirliği yapmak istiyoruz" dedi.
 
"MALTEPE EVİNİZ, ALİ KILIÇ KARDEŞİNİZ"
 
Matem ayı olan Muharrem'de bir araya gelmenin önemine değinerek, Muharrem ayı ve Maltepe'de bu aya yönelik yaptıkları hizmetler hakkında da Mortazaeifar'a bilgi veren Kılıç, konuşmasına şöyle devam etti:
 
"Maltepe Belediyesi olarak, farklı ülkelerden akademisyenlerin, sanatçıların, yazarların, oyuncuların, sivil toplum kuruluşlarının ve kanaat önderlerinin ilçemize gelmesini çok istiyoruz. Maltepe'de onlar için etkinlikler yapalım. Gelecek yıllarda Meksika, İspanya, İtalya, Almanya ve Çin ile bu kültürel etkinlikleri gerçekleştireceğiz, aramızda sizleri de görmek istiyoruz. Beşçeşmeler Meydanımız var, çok tarihi ve güzel bir mekân. Burada İran'dan gelecek sanatçılarımızı ağırlayabiliriz. Ayrıca bir hafta da İran mutfağına yer verebiliriz. Mart ayının ilk haftasında Uluslararası Sinema Günleri yapıyoruz. Diyorum ki Maltepe sizin eviniz, Ali Kılıç da sizin kardeşiniz."
 
İRAN’A KÜLTÜR VE İNANÇ TURU
 
İran'ın kültürel anlamda zengin bir ülke olduğunu kaydeden Kılıç, "Kültürel etkinliklerimizde, Muharrem ayında bu zenginlikten faydalanabiliriz. Bu kutsal ayımızda, İran'a kültürel geziler ve inanç gezileri düzenleyebiliriz. İki ülkenin şehirleri arasında kardeş şehir protokolünün imzalanması için Nur şehri yetkililerini Maltepe’ye davet ediyorum. Yakın bir zamanda bizler de kendilerini ziyaret edebiliriz" diye konuştu.
 
BAŞKONSOLOS'TAN KILIÇ'A TEŞEKKÜR
 
Kılıç'ın ziyaretinden büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek konuşmasına başlayan Başkonsolos Mohsen Mortazaeifar ise "İki ülke çok köklü bir kültüre sahip. Bize böyle bir projeyle gelmenizi gerçekten çok hoş karşıladık. Bildiğiniz üzere ülkemiz, sanatsal ve kültürel açıdan oldukça gelişmiş bir ülke. Kültür Daire Başkanımız ile görüşelim, sizin yetkililerinize de uğrayalım, akabinde Nur şehri yetkililerimizle görüşüp sizin sözleşmenizi kendilerine iletelim, onlar da imzalayıp göndersinler ve bu proje hayata geçsin. Bundan büyük bir memnuniyet duyarız" dedi.
 
Görüşme sonrası Başkonsolos Mohsen Mortazaeifar tarafından Kılıç'a, "dünyanın yarısına bedel şehir" olarak nitelendirilen İsfahan’dan gelen çini tabağı ve İran fıstığı hediye edildi. Başkan Kılıç da Başkonsolos’a, çeşitli hediyeler takdim etti. (30.10.2014)


 
 


YILIN ANNESİ'NDEN MALTEPE'YE TEŞEKKÜR!
 
Oğlunun katilini attığı bir tokat ile affederek dünya kamuoyunun dikkatlerini üzerine toplayan İranlı kadın Samareh El Nezhad, kendisini ‘Yılın Annesi’ seçen Maltepelilere teşekkür etti. 
 
Maltepe Belediyesi, düzenlediği Anneler Günü etkinliği ile dikkatleri üzerine topladı.
Maltepe Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılan Anneler Günü etkinliğine davet edilen İranlı kadın Samareh El Nezhad, sağlık sorunları nedeniyle doktorların izin vermemesinden dolayı Türkiye’ye gelemedi. 
 
GEZİ PARKI ANNELERİ ADINA 
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın ev sahipliğinde düzenlenen Anneler Günü etkinliği, Milletvekili Şafak Pavey tarafından hazırlanan Gezi Parkı Anneleri video gösterimiyle başladı. Daha sonra Gezi Parkı protestolarında çocuklarını kaybeden anneler adına, yine aynı olaylarda hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın acısına dayanamayarak hayata veda eden annesi Fadime Ayvalıtaş anısına kızı Gül Ayvalıtaş’a Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç tarafından çiçek verildi. 
 
ANNELER, AYNI DUYGULARI YANSITIR 
Günün önemine ilişkin bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, anneleri tanımlamak için ‘sevgi, şefkat, merhamet ve yücelik’ gibi sözcüklerin yetmeyeceğine işaret etti. “Doğanın en üretken varlığı olan kadın, anne olabilme özelliği ile tanımlanamaz bir değere ulaşır” diyen Başkan Kılıç, Hz. Muhammed’in “Annene hizmet et; çünkü cennet annelerin ayakları altındadır” ve Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kadının en büyük vazifesi; analıktır” sözleriyle pekiştirdiği konuşmasında “Hangi coğrafyada olursa olsun, dili, dini, ırkı ne olursa olsun, annelerin acıları ve çocuklarına olan şefkatleri aynı duygularla yansır. Hem Gezi Parkı anneleri hem de İranlı anne Samareh El Nezhad, bunun en iyi örnekleridir” dedi. 
 
DİBİNDE AF BULUNAN UÇURUM 
Yılın Annesi Samareh El Nezhad’ı etkinliğe davet ettiklerini ancak sağlık sorunları nedeniyle kendisinin Türkiye’ye gelemediğini de belirten Ali Kılıç, “Bir anne yüreği, dibinde her zaman af bulunan bir uçurumdur. İşte saygıdeğer Samareh El Nezhad’ın davranışı. Oğlunun katilini bir tokat atarak affetti ve asılmaktan kurtardı” şeklinde konuştu.
 
MALTEPELİLERE TEŞEKKÜR ETTİ
 Yapılan telefon görüşmesinde Türkiye’ye gelemediği için üzgün olduğunu belirten Samareh El Nezhad, kendisine verilen ödülün ‘uluslararası dayanışma ve hoşgörü’ amacı taşımasını istedi. Sağlık koşullarının düzelmesi halinde Maltepe’ye gelerek Ali Kılıç ile tanışmak istediğini de belirten Samareh El Nezhad, bütün annelerin Anneler Günü’nü kutlarken, Maltepelilere teşekkür etti.
Samareh El Nezhad’ın ödülünü Başkan Ali Kılıç’tan alan İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği kültür Ataşesi Hasan Şabani de “Samareh El Nezhad’ın Maltepe’ye gelebilmesi için büyük çaba sarf ettik ancak, son sözü doktorları söyledi. Samareh hanım, yüreği acıyla dağlanan anneleri bir araya getirdiği için, Maltepe Belediye Başkanı Sayın Ali Kılıç’a teşekkür etti” ifadelerini kullandı.
Maltepe Belediyesi, Anneler Günü’nde ilçedeki annelere çiçek sundu, babet ve şal hediye etti.